כוכב ישראלי- טיולים יומיים בפארק מנשה והכרמל הדרומי

pic conact2

מידע כללי

הטיולים המופיעים בחבילה זו יוצאים כולם מקיבוץ דליה www.dgh.co.iהממוקם במרכזו של הפארק הביוספרי מנשה www.megido.org.il. הפארק מכיל מאות ק"מ של דרכי נוף נפלאות, שפע של מים כל עונות השנה, יערות צפופים וחורש טבעי ומאות רבות של מסלולי סינגל בכל הרמות. קרבתו של קיבוץ דליה לאתרי תיירות אטרקטיביים במיוחד מאפשרים להוסיף טיולים נוספים בסביבה הקרובה תוך אפשרות להקפצות של הרוכבים לתחילת המסלול והחזרתם כגון איזור הכרמל, ציפורי גלבוע ועוד.

בכל הטיולים ניתן לשלב ארוחות בשטח לפי הזמנה, הפסקות קפה ותה צמחים והפעלות שונות.

מקיבוץ דליה לתל מגידו דרך יערות משמר העמק


מידע כללי
מרחק כללי: 43 ק"מ
סה"כ טיפוס: 910 מטר
רמת קושי: מתקדמים-מנוסים 3-4
אטרקציות היום: נחל משמר, אנדרטת הנופלים ב"הר הגעש", עתיקות מגידו, נחל קיני, גבעה 400, נחל ספלול וגבעת הרקפות

 מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תיאור המסלול
טיול מעגלי המשלב דרכי יער נפלאות , נקודות תצפית מקסימות על עמק יזרעאל, התבור, גבעת המורה והגלבוע. במהלך יום הרכיבה נחלוף בנחלים מוצלים הזורמים בחורף, נכיר את הצמחיה המאפיינת את האיזור המשלבת יערות נטועים עם חורש טבעי, אתרים היסטוריים בהם נספר את סיפור הקרובות על משמר העמק במלחמת השחרור ונבקר בתל מגידו אחד מהאתרים ההיסטוריים החשובים בארץ.

נצא מקיבוץ דליה ברום 200 מטר מעל פני הים ונרכב לקיבוץ משמר העמק דרך ג'וערה ונחל משמר. לאחר הפסקת קפה ועוגות הבית במתחם TREK במשמר העמק, נתחיל בטיפוס לעבר "הר הגעש", שם נמצאת האנדרטה לזכרם שת הנופלים בקרבות משמר העמק באפריל 48 וכן לנופלים של הקיבוץ במלחמות ישראל. מנקודת תצפית זו נוכל לראות מתחתינו את כל עמק יזרעאל, הרי הגליל וביום טוב גם את החרמון המושלג. ממזרח ניצבים להם הר התבור, גבעת המורה והגלבוע. נמשיך בדרך הפרק לכיוון קיבוץ מגידו ונבקר בגן הלאומי תל מגידו ועתיקותיו. לאחר הביקור נתחיל בדרכנו חזרה דרך נחל קיני ונעפיל לגבעה 400 משם נוכל לבצע תצפית של 360 מעלות כאשר מדרום נראה את מגדליה של תל אביב ומצפון את פסגות החרמון. נסיים את היום דרך נחל ספלול, גבעת הרקפות וחזרה לקיבוץ דליה.

דרך נחל השופט להזורע וחזרה בגחר

מידע כללי
מרחק כללי: 31 ק"מ
סה"כ טיפוס: 550 מטר
רמת קושי: בסיסי-בינוני 1-2
אטרקציות היום: עין רחניה, עמק השלום, המפל ושביל הנכים בנחל שופט, קיבוץ הזורע, מוזיאון וילפריד ישראל, נחל גחר, גו'ערה

מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תאור המסלול
זהו טיול מעגלי היוצא מקיבוץ דליה דרך נחל שופט ושביל הנכים לקיבוץ הזורע וחזרה דרך נחל גחר. טיול בדרכי יער נוחות המומלץ לרוכבים מתחילים בכל עונות השנה.

 נצא מ"זהר בדשא בקיבוץ דליה במגמת ירידה לעין ריחניה, מעין המפכה כל השנה בינות קנה הסוף ויוצר מפל נפלא ובריה בה ניתן להשתכשך ולהתקרר בעיקר בימות הקיץ הלוהטים. . נמשיך דרך סינגלים פורחים ומרתקים ונגלוש לעבר עמק השלום שם נספר את סיפור המקום.

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%9E%D7%A7_%
D7%94%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D

משם נמשיך לקיבוץ הזורע בדרכי יער סלולות ונוחות. נעבור בחניון הזורע ונבצע תצפית נוף על עמק יזרעאל והרי הצפון (ביום טוב נראה אף את פסגות החרמון המושלגות). נרד לקיבוץ הזורע שם נבקר במוזיאון וילפריד ישראל ונשמע על האיש ופועלו

http://www.hazorea.org.il/newsCategory.aspx?categoryID=49 . לפי רצון הקבוצה ניתן להרחיב את הסיור בקיבוץ להבנת היצירה הישראלית החשובה ביותר במאה הקודמת ולבקר במכון דגי הנוי של הקיבוץ, נראה את הרפת המתקדמת ונבין את מהותו של הקיבוץ המתבסס על תעשייה וחקלאות גם יחד. את דרכנו חזרה נעשה דרך הכפר אבו זריק, כפר ערבי שנכבש על ידי הפלמ"ח בשנת 48 ותושביו ברחו ונרכב לאורכו של נחל גחר בו ניתן למצוא במהלך כל השנה מזג אויר ממוזג ונעים בינות לעצי ענק המעניקים צל לאורך כל הדרך. בדרכנו חזרה ניתן לפקוד גם את גו'ערה, בית הספר לפיקוד של הפלמ"ח בו יש כיום מוזיאון מעניין ומרתק במיוחד

הר חורשן

מידע כללי
מרחק כללי: 55 ק"מ
סה"כ טיפוס: 955 מטר
רמת קושי: מתקדמים – מנוסים 3-4
אטרקציות היום: נחל דליה ויובליו, עין מחוללים, הר חורשן וסינגליו, מי קדם, יקבים באזור זיכרון יעקב ועמיקם

מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תיאור המסלול
היום כולו יוקדש לרכיבת שטח באזור הר חורשן עם אפשרות להפסקת צהריים ביקב תשבי (אלטרנטיבה ארוחת גבינות ויין במושב עמיקם). נרכב בחורש טבעי שנשמר דרך נס מאז ימי העותומנים ונהנה מפריחות משגעות, נופים מקסימים ודרכים פתלתלות. במידה ופארק "מי קדם" יהיה פתוח, הסיור יכלול גם ביקור בפארק והליכה בנקבת המים מימי הורדוס.

נצא מקיבוץ דליה ונרד בנחל שלף לעין מחוללים, מעין הנובע תחת עצי אקליפטוס וצפצפה ענקיים המצלים עליו ויוצרים פינה חבויה ומסתורית, נמשיך באפיק נחל דליה לעבר ה"ברוש הענק" אחד מהעצים המרשימים בארץ. נטפס במתינות להר חורשן ונתחיל לדווש בדרכי יער מוצלות מהן נשקפים נופי הכרמל הדרומי והושבה העתיקה בת שלמה שנוסדה לפני למעלה מ- 100 שנה. נמשיך ונגלוש במבחר סינגלים זורמים בינות לעצי אלון, חרוב, אלה ארץ ישראלית ואלת המסטיק. בתקופת החורף והאביב נחזה בשפע של פריחה ססגונית. נגיע לפארק "מי קדם" שם נוכל לצעוד בתוך נקבה חשוכה מימי הורדוס שהובילה את המים לאקוודוקט המפורסם של קיסריה. בהתאם לרצון הקבוצה ניתן לשלב ארוחת גבינות ויין באחד מיקבי האזור. נשוב לקיבוץ דליה בדרכים נוחות בינות למטעים וכרמים המזכירים את נופי טוסקנה ופרובנס.

pic6

מידע כללי
מרחק כללי: 56 ק"מ
סה"כ טיפוס: 1022 מטר
רמת קושי:מתקדמים-מנוסים 3-4
אטרקציות היום: שביל הרקפות ומערות הקבורה של ח'רבת חרמש, תצפית קרן הכרמל, דרך נוף כרמל, מנזר הכרמליטים במוחרקה, בית היערן, הכפרים עוספיה ודאלית אל כרמל

מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תיאור המסלול
נצא לדרך מצומת אליקים וכבר בתחילת המסלול נהנה מאטרקציות של מערות קבורה עתיקות בח
'רבת חרמש. בתחילת החורף נוכל למצוא במקום שפע של רקפות, נרקיסים, אירוסים נדירים ועוד פרחים ייחודיים לאזור. נעפיל במעלה ההר לתצפית עוצרת נשימה בקרן כרמל ומשם נרכב בינות לעצי זית עתיקים שתחתינו מצוקי נחל רקפת ומערותיו.

נמשיך בדרך נוף כרמל עד הגיענו למנזר המוחרקה שם נספר את סיפורו של אליהו הנביא ונביאי הבעל. לאחר הפסקת קפה נמשיך בדרכנו בדרך נוף עד בית היערן כאשר מתחתינו פרוס כל העת עמק יזרעאל וגבעות שיח' אבריק. נבקר בכפרים הדרוזים עוספיה ודאלית אל- כרמל, נשמע על המסורת הדרוזית ונתרשם מהאופי המיוחד של העדה וכפריה ונשוב לנקודת ההתחלה בצומת אליקים. קבוצות שמעוניינות ניתן להאריך את המסלול ולצאת ולחזור ל"זהר בדשא" בקיבוץ דליה.