העורב וגוזל הקוקייה בדרך לבית ראס

יום אביבי ברחבי פארק מנשה. הפריחות משגעות, לאן שלא תביט מרבדי כלניות בשלל צבעים, רקפות בחגווי הסלע, ופה ושם גם מציץ לו צבעוני ההרים על תפרחתו הנפלאה. אנו רוכבים בדרכי הפארק מעין כפר (כופרין, אך סיפורו של הכפר בפעם אחרת…) לכיוון בית ראס בדרך הלבנה. פתע נזקרות האוזניים לקול קריאות שבר של ציפור בלתי מוכרתמביטים לימין, מביטים לשמאל והנה מתגלה לו על צמרת אחד האורנים גוזל קוקייה מקסים המפלח את האויר בצרחות שבר בלתי מוסברות

 

נעצרנו, ירדנו מהאופניים וקפאנו במקומנו על מנת לנסות ולהבין מה קורה ומדוע הגוזל זועק לעזרה. לא עברה דקה ארוכה והנה נפתרה התעלומה. מבין העצים הופיע עורב ובפיו מנת המזון המיוחלת. ככל שקרב העורב במעופו לגוזל הקוקייה גברו קריאותיה. העורב נחת על הענף בסמוך לקוקייה ובלי להתבלבל האביס את הגוזל במזון שליקט עבורו. כך חזרה ונשנתה התמונה במשך למעלה מ- 10 דקות. העורב עף לו ללקט מזון, הגוזל עומד על ענף העץ ופוער את פיו בזעקות רמות עד הסיבוב הבא.

וכל מי שרוצה להרחיב ולהבין את התופעה של הקוקיות המטילות את ביציהן בקן העורבים, שדוגרים על הביצים וגם מגדלים את הגוזלים של הקוקיות ,מוזמן לצפות בסרט שהכינו ידידיי אהוד רביב ואורית מריץ ליד ביתם ברמת ישי.

http://www.youtube.com/watch?v=6hcsfp7PISM

איל אופק