עמק החולה והירדן ההררי

אלי סט

eli setמראשוני ענף הרכיבה על אופני הרים בארץ וממוביליו, כתב ספרי הדרכה ומסלולי טיול לאופני ההרים, בעל טורים קבועים במגזינים ובאינטרנט.אלי סט היה בין הראשונים בארץ שעמדו על הסגולות המיוחדות של אופני ההרים ועל הפוטנציאל הגלום בהם. הוא יזם וארגן, במשך שנים, את "סובב גליל", שנחשב בשנות ה-90 הפסטיבל השנתי של רוכבי האופניים בארץ, את "המועדון ההררי של "סובב גליל" שהיה הראשון שארגן בארץ, בשיתוף החברה להגנת הטבע, טיולים המוניים באופני הרים ואת High Pulse – אליפות ישראל באופני הרים בשנותיה הראשונות.את ניסיונו הרב ברכיבה ואהבתו לארץ תרגם אלי סט לשלושה ספרי הדרכת רכיבה ומסלולי טיול, הנחשבים ל"תנ"ך" של המטיילים באופני הרים. אלי מתגורר בקיבוץ גדות ומוביל את טיולי GO BIKE ISRAEL בגליל העליון, רמת הגולן ובירדן ההררי.

מסלול מס' 1 | הירדן ההררי – בנות יעקב

מידע כללי
מרחק כללי: 27 ק"מ
סה"כ טיפוס: 287 מטר
רמת קושי: בינוני 2
אטרקציות היום: משמר הירדן הישנה, מצד עתרת, נהר הירדן, מפעל החשמל של כפר-הנשיא, דרדרה, הפג'אר הקטן

 מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תיאור המסלול
מסלול מעגלי היוצא מחניון משמר-הירדן וחוזר אליו. נרד בסינגל אל הירדן-ההררי. נעבור ליד תל עתרת, שהיה מבצר צלבני על מעברות הירדן ונקיף את האגם התפעולי של מפעל החשמל של כפר-הנשיא. נגלוש אל גשר בנות-יעקב, נחלוף ליד בית המכס התחתון ונצפין על הגדה המזרחית של הירדן עד "גשר הפקק" וממנו נמשיך לדרדרה, שהיתה האחזות נחל בחוף המזרחי של אגם החולה. נטפס אל מעין "הפג'אר הקטן", לאחר תצפית על דרום עמק החולה והרי נפתלי נגלוש חזרה, נצמד לירדן ולאורכו נדרים בגדה המערבית עד גשר בנות יעקב ומשם נטפס לנקודת המוצא בחניון משמר-הירדן. במהלך הטיול נוכל להכיר את המאפיינים הגיאוגרפים של האיזור, ואת ההיסטוריה העשירה שלו.

מסלול מס' 2 | חצבאני, דן, בניאס

מידע כללי
מרחק כללי: 23 ק"מ
סה"כ טיפוס: 149 מטר
רמת קושי: קל – 1
אטרקציות היום: החצבאני, הדן והבניאס, תל דן

 מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תיאור המסלול
מסלול מעגלי וקל המתאים לכל המשפחה וגם לרוכבים מתחילים. נרכב לאורך גדותיהם של מקורות נהר הירדן. נתחיל בשדה נחמיה (חוליות) ונמשוך צפונה לאורך החצבאני, בדרכנו נעבור בסמוך לישוב בית הלל כאשר קטעים ממושכים נחסה בצל עצי דולב ענקיים ובמנהרות קנה. מפעם לפעם ניתן להניח את האופניים ולהתיישב לצד הנחל לכוס קפה ורחצה קרירה. נחצה בזהירות את כביש 99 ונמשיך צפונה קטע נוסף לאורך החצבאני ונפנה מזרחה לאורך הדן. נקיף את תל דן, נחצה את בריכות הדגים של קיבוץ דן ונגיע לאפיק הבניאס. נשלים את המסלול ברכיבה כייפית בסינגלים מוצלים על גדת הבניאס.
הטיול מלווה בהסברים על הגיאוגרפיה של האזור וההיסטוריה שלו.

מסלול מס' 3 | דרום עמק החולה והאגמון

מידע כללי
מרחק כללי: 45 ק"מ
סה"כ טיפוס: 345 מטר
רמת קושי: בינוני – 2
אטרקציות היום:נחל מחניים, תל-אחסניה, יסוד המעלה, אגמון החולה, נהר הירדן

 מפת מסלול יומי

לחץ להגדלה

תיאור המסלול
מסלול מעגלי. נתחיל בקיבוץ גדות במגמת עלייה בנחל מחניים, עד צומת מחניים. נצפין במקביל לכביש מס' 90, ואחרי שנגלוש לאורך נחל נשף, נעבור סמוך לקיבוץ איילת השחר ונמשיך בגבעות שממערב לדרום עמק החולה. נטפס לתצפית בתל-אחסניה ומשם מזרחה בסמוך לאפיק נחל דישון תחתון. נעבור דרך קיבוץ חולתא והמושבה יסוד-המעלה המשמרת את בתיה שנבנו במאה ה- 19, נגיע לירדן ונצפין על גדתו המערבית. נכנס ונקיף את אגמון החולה על שלל חיות הבר והציפורים שבו, נשוב אל הירדן ונדרים לאורכו עד ראפטינג נהר הירדן ומשם בדרכי שדות חזרה לקיבוץ גדות.